1. Proč zrovna studium ve Skotsku na univerzitě ve Stirlingu?
Musím říci, že jsem ze začátku se Skotskem nijak nepočítal, mým snem bylo prostě studovat v Británii, nebo jak často říkáme obecně v Anglii. Když jsem projížděl Váš katalog, narazil jsem na Stirling, který mě naprosto očaroval díky bezkonkurenčnímu kampusu zasazeném do skotské přírody, sportovnímu zázemí a dobré nabídce oborů. Začal jsem tedy více pátrat a zjistil jsem, že Skotsko možná bude to pravé pro mě a následně jsem se nezklamal - Skoti jsou neuvěřitelně přátelští a ve Stirlingu jsem se cítil opravdu vítán.
2. Využil si služby IP. S čím ti agentura pomohla?
Upřímně si myslím, že bez pomoci IP bych se na to všechno rychle vykašlal. Nutných dokumentů, včetně jazykové zkoušky a referencí, je spousta a laik se v tom těžce vyzná. Pan Hýsek z IP za mě v podstatě zařídil vše, vzpomínám si že dokonce několikrát do Stirlingu přímo volal a ptal se jak je to s mojí přihláškou, když jsem si nebyl s ničím jistý. Rozhodně tedy doporučuji služby agentury využít - ušetří to čas, peníze a dá vám to jistotu, že jste vše odevzdali v pořádku a vaše přihláška je univerzitou skutečně posuzována.
3. Vzpomínáš si na podmínky přijetí?
Pokud si dobře vybavuji, na Master’s studium jsem potřeboval kopii diplomu (kterou můžete dodat až po promoci) a známek. Zárověn bylo třeba mít IELTS zkoušky na minimální úrovni 6.5. V případě, že se necítíte v angličtině příliš pevní, univerzita nabízí několik semsetrů pre-masters kurzů, které vás dokonale připraví jak jazykově, tak v oblasti psaní esejí. Nutností bylo poskytnout dvě reference od vyučujících z mé předchozí univerzity. Může se to zdát trochu moc, ale pokud školu v Česku vyloženě neflákáte, vyučující jsou velmi otevření a přející, tudíž vás pak vychválí až do nebes. Dále pak je nutné vyplnit několik formulářů, zaslat kopie pasu, ID a to je myslím vše nejdůležitější. Nějaký čas to zabere, ale pořád lepší než SCIO testy, ne?
4. Studuješ ICC, jak studium probíhá?
Všechno je jinak než v Česku. Každý semestr jsou pouze tři moduly, v prvním všechny povinné, v tom druhém pak volitelné a nakonec ve třetím máte čas sami pro sebe napsat diplomku. Na ICC nejsou žádné zkoušky, pouze zápočty v podobě prezentací a esejí, které jsou v podstatě takové mini bakalářky. Celkově mě nadchnul přístup vyučujících, které opravdu baví učit a jsou experty v oboru. Díky třem modulům máte dostatek času na práci či zábavu, jen si musíte pořádně rozvrhnout čas, protože většina učitelů požaduje povinnou četbu jako přípravu na hodinu, kdy se velmi dlouze diskutuje nad tím, co jste se dozvěděli.
Závěrem musím vypíchnout, že v rámci jednoho modulu jsme měli simulaci jednání NATO, kterou otevřel bývalý generální tajemník téže organizace a všichni studenti byli tak zapálení, že to naši vyučující naprosto odrovnalo :) Nakonec asi nejlepší část celého kurzu byl studijní výlet do Ženevy hrazený ze školného. Navštívili jsme OSN, WHO a několik dalších organizací a odnesli si mnoho zážitků i vizí o našem možném budoucím zaměstnání.
5. Stirling je menší město. Jak je to tam s prací a kolik stojí ubytování?
Stirling jsem si vybral právě proto, že je menší historické město. Říká se mu brána do Skotska a když ho navštívíte, pochopíte proč. Dva obrovské kopce v pozadí a úžasný Wallace Monument dělají z městečka kouzelné místo. Díky jeho menší rozloze tak můžete čekat daleko lepší ceny za ubytování než ve velkých britských městech. Univerzita navíc garantuje ubytování pro své magisterské studenty, rozpětí je cenově od 360 do zhruba 650 liber. Cena záleží na stáří a lokalitě koleje, ty nejlevnější jsou docela vybydlené, nejnovější jsou pak luxusní a nové. Pokud potřebujete na úhradu nákladů za pobyt nějakou práci, ve Stirlingu je množství malých restaurací a jedno velké obchodní centrum, kde jsem si všiml že v průběhu roku hledali zaměstnance. Práci zde našel i můj čínský kamarád, který byl limitovaný vízem, takže pro EU studenty by neměl být žádný větší problém.
6. Jak hodnotíš studium těsně před jeho ukončením?
V první řadě musím říci, že nelitiju jediné koruny investované do roku života ve Skotsku. V průběhu studia vlastně pochopíte, že titul je jen takový bonus ke všem zkušenostem a lidem které potkáte. Řekl bych, že v okamžiku, kdy si zvyknete na angličtinu a jiný systém výuky, máte vyhráno. Chce to trochu úsilí a někdy i nervů před deadliny, ale potom si v podstatě jen užíváte nových kamarádů, výletů po okolí nebo poznávání skotské kultury. Rozhodně doporučuji vyjet, jsou to vzpomínky a zkušenosti k nezaplacení.
Marek už má v tuto chvíli magisterské studium ve Stirlingu úspěšně dokončené. My mu moc děkujeme za obsáhlé odpovědi a přejeme hodně štěstí do budoucna.
Pokud je studium na univerzitě ve Skotsku i tvým snem, domuv si s námi nezávaznou konzultaci.